Середня освіта в Канаді

Про країну

Мальовнича природа, високий рівень життя та екології, безпека і комфорт - ось основні риси Канади, які приваблюють студентів з усього світу. Це одна з найбільш зручних і прогресивних країн в світі, де активно розвиваються економіка, наука, технології, а освіта стає все більш ефективною та сучасною завдяки серйозним державним інвестиціям в цю область. Шкільна освіта в Канаді - це реальна можливість вступити до престижного університету зі світовим ім'ям, а після його закінчення залишитися жити в Канаді, чому сприяє міграційна політика, економічне процвітання країни та ринок праці, якому потрібні фахівці в різних областях.

Канадці приділяють велику увагу інноваційним розробкам: саме тут були винайдені перший телефон, кінотеатр IMAX, серцевий стимулятор, електронний мікроскоп, космічний робот «Канадарм», інтерактивна дошка Smart Board, бейсбольна рукавичка і багато іншого.

Згідно з Індексом людського розвитку (Human Development Index), який щорічно публікує ООН, в 2014 році Канада зайняла 8-е місце в списку країн з найвищим рівнем життя, що робить її сприятливим місцем для життя і виховання дітей.


Система середньої освіти

Дослідження міжнародної програми PISA з оцінки освітніх досягнень учнів середніх шкіл показали, що канадські школярі - одні з найбільш добре підготовлених в світі: згідно з рейтингом, вони посідають третє місце з природничих наук і читання, п'яте - з математики.

При цьому вартість навчання в школах Канади помітно виграє в порівнянні з вартістю навчання в США і Великобританії, яке не поступається за іншими параметрами і кар'єрним перспективам випускників.

Кожна провінція Канади самостійно визначає систему освіти, тому поділ на початкову і середню школу в різних школах може відрізнятися. Початкову освіту може охоплювати з 1-го по 6-й класи (з 6 до 11 років), або з 1-го по 8-й (з 6 до 13 років). Середня освіта - з 7-го або 9-го класу по 12-й (з 12 або 14 і до 18 років). Прийняті позначення по класах:

 • elementary school (1-6 класи)
 • middle school (7 і 8 класи)
 • high school (7-12 класи)

У віці 15-16 років школяр може продовжити навчання в high school або вступити до коледжу для здобуття професійної освіти.

Навчальний рік в Канаді триває 10 місяців (з вересня по травень) і зазвичай ділиться на 2 семестри.

Перші кілька років шкільна програма в основному складається з обов'язкових предметів і декількох предметів за вибором, яких з кожним наступним роком стає все більше, що дає можливість студенту краще підготуватися до вступу до вузу.

Більш істотні переваги для вступу дають програма підвищеної складності (The Advanced Placement (AP) program), що включає в себе близько 35 предметів, екзаменаційні оцінки за які враховуються більшістю вузів США, Канади і Великобританії. Чим вищий академічний рівень школи, тим більше предметів програми вона може запропонувати своїм студентам на вибір.


Диплом про закінчення середньої школи (Secondary School Diploma) видається після проходження певної кількості предметів - обов'язкових і на вибір: умови, як і система класів, залежить від правил, прийнятих в провінції.

Крім того, студент в останні два роки навчання може проходити програму International Baccalaureate (IB), що дозволяє отримати диплом міжнародного зразка. Це універсальна програма, результати якої визнаються провідними університетами світу і дозволяють вступати до вищих навчальних закладів без іспитів, на основі атестата міжнародного бакалаврату.

Багато канадських шкіл також розробляють свої програми, що дають переваги при вступі до ВНЗ та отриманні додаткових стипендій, наприклад, «Global Leadership Program», «Capstone Diploma» і багато інших.


Приватні школи і пансіони

Всього 5.6% студентів Канади навчаються в приватних навчальних закладах, які забезпечують гарантовано високий академічний рівень, а диплом про закінчення такої школи-пансіону високо цінується при вступі до провідні вузи світу.

Випускникам також простіше інших освоюватися в університетському житті, завдяки тому, що в приватній школі-пансіоні студент задовго до вступу до вузу привчається до самостійності.

Сучасну освіту неможливо уявити без використання нових технологій і миттєвого доступу до інформації, а середні навчальні заклади Канади за рівнем комп'ютеризації обганяють більшість шкіл світу.

Батьки можуть бути спокійні за безпеку дитини як в навчальному закладі, так і за його стінами - канадці відомі своєю дружелюбністю та привітним ставленням до іноземців.

Вік

Більшість приватних шкіл приймає на навчання іноземних школярів починаючи з 13 років, коли дитина вже досить самостійна і може освоїтися в незнайомому суспільстві. За правилами деяких середньо освітніх установ, вступати до них можна вже з 10 років.

Проживання

Канадські школи славляться своєю зручністю і просторими світлими резиденціями, де в кімнаті зазвичай розміщується одна або дві людини. З усіма побутовими питаннями і проблемами адаптації студентам допомагають впоратися співробітники школи, які мають педагогічну освіту. Моральна підтримка особливо важлива дітям, які вперше опинилися далеко від дому та батьків.

Навчання і вільний час

Канадські приватні школи традиційно приділяють велику увагу спорту і творчим заняттям. Спортивне оснащення відповідає найвищим стандартам, в школах є басейни, тенісні корти, поля для баскетболу, футболу та, звичайно, стадіони зі штучним льодом для заняття хокеєм. Шкільні хокейні команди серйозно тренуються та беруть участь в чемпіонатах, аж до національного рівня. Проявити себе не тільки атлетично, але і творчо, можна на позакласних заняттях з мистецтва - малюнку, живописі, скульптурі, кераміці, фотографії, музиці, танцях і театрі.

Незвичним для українських школярів може виявитися необхідний момент навчання в старшій школі - волонтерство: кожен учень повинен мати 40 офіційно підтверджених годин в якості працівника на добровільних засадах. Знайти волонтерські організації можна на спеціальних сайтах або пройти таку практику в самій школі. Для міжнародних студентів - це додаткова можливість отримати перший досвід роботи (що підтверджується листом-характеристикою), завести корисні знайомства і визначитися з майбутньою професією.

Вартість навчання

На даний момент річна вартість навчання в приватних школах становить від 25 000 до 65 000 канадських доларів.

Вивчення мови

Як відомо, в Канаді розмовляють як англійською, так і французькою, що дає прекрасну можливість вивчити відразу дві мови. Якщо рішення відправити дитину на інший континент, нехай і в таку благополучну і безпечну країну як Канада, дається непросто, діти і батьки можуть попередньо випробувати свої сили, пройшовши мовні курси, які також підготують школяра до вступу.

У мовній програмі можуть брати участь діти, починаючи з 7 років. Навчання ведеться в захоплюючій формі, передбачена активна позакласна програма зі спілкуванням на мові, що вивчається: екскурсії, спортивні заняття і т.д.

Детальні описи програм - в нашому каталозі дитячих мовних центрів. Компанія IQ Consultancy співпрацює тільки з найнадійнішими мовними школами, які пропонують цікаві курси, щоб процес вивчення мови приніс дитині найбільшу користь і задоволення.

Зарахування

Починати підбирати школу для дитини в Канаді варто заздалегідь, краще приблизно за рік до вступу, оскільки процес зарахування може зайняти досить тривалий час. Необхідно визначитися не лише з потрібною програмою, а й форматом школи - для спільного навчання або окремо для хлопчиків і дівчаток: у кожного типу навчального закладу свої переваги, спрямовані на розвиток талантів і здібностей студентів.

Фахівці IQ Consultancy давно працюють з кращими канадськими школами-пансіонами і допоможуть не тільки у виборі відповідного навчального закладу, а й в підготовці до вступу і оформленні всіх необхідних документів.

Детальніше про канадську середню освіту можна дізнатися на сайті нашого проекту Приватні школи США і Канади, де також можна ознайомитися з повним списком середніх навчальних закладів.

Переваги навчання в Канаді

 • Високий рівень академічної підготовки
 • Відносно невисока вартість навчання
 • Поглиблене вивчення спеціальних предметів ще в школі
 • Перспективи вступу до престижних навчальних закладів США і Канади
 • Стипендії, які надаються випускникам шкіл для навчання у ВНЗ
 • Сприятлива міграційна політика
 • Потреба у фахівцях в різних областях
 • Безпека і екологічно чиста природа
 • Високий рівень життя і соціального забезпечення
Поступайте з нами
Марина Ковальчук
Руководитель отдела образования за рубежом
m.kovalchuk@iqconsultancy.com.ua
eduABROAD - Обучение за рубежом: новости рынка, каталог компаний, события, аналитика