Середня освіта в Німеччині

Студентам з України найпростіше вступити в місцевий вуз після закінчення школи в Німеччині, і вони активно використовують цю можливість. За даними за 2019 рік, в німецьких школах навчається 25 тисяч російських студентів (Statistisches Bundesamt).

В останні два роки Німеччина стала найпривабливішим місцем для іноземних студентів (The Study.EU Country Ranking, 2017-2018). Рейтинг заснований на рівні освіти, кар'єрні перспективи, вартості навчання і проживання.

Кампус приватної школи Schule Schloss Salem

Переваги навчання в німецькій школі

Програма International Baccalaureate Diploma, доступна в державних і приватних німецьких школах, готує випускників до навчання в будь-якому вузі Німеччини і світу. А Berlin Brandenburg International School - перша міжнародна школа, яка веде навчання за чотирма видами програми IB.

Перейти в каталог німецьких шкіл

Навчання йде двома мовами - англійською та німецькою. Навіть ті, хто вступає в німецьку школу зі знанням тільки англійської, на момент випуску освоюють другу іноземну мову.

Студенты Berlin Brandenburg International School

Навчання в школах Німеччини будується на індивідуальному підході. У державних школах на одного викладача припадає в середньому 12 учнів, а в приватних - в два рази менше. Німецькі школярі регулярно проходять тестування, щоб перевірити свій рівень знань і при необхідності скоригувати програму навчання.

Система середньої освіти в Німеччині

У Німеччині діти йдуть в школу в 6 років. Щоб вступити до університету, потрібно вчитися 13 років замість звичних нам 11. Початкова школа однакова для всіх, а вибір середнього ступеню залежить від академічних успіхів і цілей учня. У кожного типу середньої школи своя мета, і не кожна з них дає право вступати до вузу.

Grundschule - початкова школа

У початковій школі діти вивчають німецьку та англійську мову, природознавство, технологію, займаються спортом і музикою, малюють. Всі заняття проводить класний керівник, а оцінки в перші два роки не ставлять.

 • Тривалість навчання: 4 роки.
 • Перспективи: основна, реальна, загальноосвітня школа або гімназія.

Основна школа - Hauptschule

В основній школі в Німеччині діти вчаться до 10 класу. Тут вони отримують базову освіту і готуються до вступу в професійне училище або коледж.

 • Тривалість навчання: 5 років..
 • Перспективи: отримання професійної освіти або реміснича робота.

Реальна школа - Realschule

Програма реальної школи Німеччини орієнтована на профільні дисципліни - біологію, фізику, гуманітарні науки. Після закінчення цього ступеню школярі можуть вступити до технікуму або професійного училища високого рівня. Найбільш здібні учні переходять в 11 клас гімназії.

 • Тривалість навчання: 6 років.
 • Перспективи: робота середньої кваліфікації, вступ до технікуму, перехід в гімназію.

Гімназія - Gymnasium

Гімназія - найпрестижніший тип середньої школи в Німеччині. Студенти вивчають базові дисципліни і обирають профільні предмети, необхідні для навчання в вузі. Предмети діляться на три напрямки: гуманітарні, суспільні та технічні. Після 12 класу гімназії можна вступати до інституту, а після 13 класу - в університет. Учні останнього курсу гімназії вважаються абітурієнтами. Вони здають іспити Abitur, які дають їм право зарахуватися в університет без додаткових вступних випробувань.

 • Тривалість навчання: 9 років.
 • Перспективи: вступ до вузу.

Загальноосвітня школа - Gesamtschule

Загальноосвітня школа об'єднує риси реальної школи і гімназії. Її можна закінчити за 6 років і піти здобувати фах у технікумі або коледжі, а можна продовжити навчання в старших класах і претендувати на вступ до вузу. Такі школи не типові для стандартної освітньої системи Німеччини та існують не у всіх регіонах країни.

 • Тривалість навчання: 6 або 9 років.
 • Перспективи: вступ до вузу.

Програми для іноземних студентів

Вибір програми в німецькій школі залежить від планів на вищу освіту. Для вступу до німецького вузу досить буде скласти іспити Abitur, а якщо ви розглядаєте світові університети, то краще вступати на програму International Baccalaureate.

Abitur

Навчання в двох останніх класах старшої школи в Німеччині максимально наближене до університетської системи освіти. Кожен студент обирає профільні дисципліни і вивчає їх на поглибленому рівні. Зазвичай учні вивчають два-три предмети на інтенсивних курсах і 7-10 на базовому рівні.

International Baccalaureate

Програма IB викладається в Німеччині з 1971 року, зараз її пропонують 84 німецькі школи (IB Global Centre, 2019). Навчання проходить англійською мовою, іноді можна обрати курс на німецькій мові.

В системі IB є 4 напрямки: діти 3-12 років навчаються за спецпрограмі для початкової школи, студенти 11-16 років освоюють підготовчий курс, а старшокласники вибирають стандартну програму або поглиблене вивчення дисциплін майбутньої професії.

 • Primary Years Programme - 3-12 років;
 • Middle Years Programme - 11-16 років;
 • Diploma Programme - 16-19 років;
 • Career-related Programme - 16-19 років.

Основний курс IB триває 2 роки. Студенти освоюють 6 предметів на високому рівні. Навчання в школах Німеччини має на увазі обов'язкове вивчення другої іноземної мови - це може бути французька, іспанська, латинську, грецьку або англійська.

Приватні школи-пансіони

У Німеччині працюють близько 2,5 тисячі приватних шкіл, з них трохи більше 100 пропонують навчання з проживанням для іноземних студентів. Навчальні програми розробляються з урахуванням міжнародних вимог і держстандартів. Випускники приватних німецьких шкіл успішно вступають в рейтингові вузи Німеччини, США, Швейцарії, Канади і Великобританії.

Навчання

Середня освіта в Німеччині об'єднує кращі риси європейської підготовки школярів. На кожному предметі учні відповідають на питання: «Як це можна застосувати в житті?», Тому німецька освіта вважається однією з найбільш прикладних.

Студенти обирають необхідні для вступу до університету дисципліни і рівень їх вивчення - звичайний або просунутий. Кар'єрні консультанти допомагають вибрати спеціальність і вуз і підготуватися до іспитів.

У школах Німеччини строго відносяться до дисципліни і відвідуваності, тому діти рідко пропускають заняття і засвоюють програму без прогалин у знаннях. Канікули складають 75 днів, але їх дати не фіксовані і залежать від конкретного регіону. Протягом року школярі відпочивають під час літніх, осінніх, різдвяних і великодніх канікул.

Позакласні заняття

Навчання в школах Німеччини відрізняється комплексним підходом - академічні заняття стоять в одному ряду з творчими гуртками, спортивними секціями та культурною програмою.

На кампусах приватних німецьких шкіл є все для занять творчістю і хобі - музичні студії, репетиційні зали, майстерні та лабораторії. У вихідні влаштовуються екскурсії, культурні заходи і поїздки по навколишніх містах.

Найпопулярніші види спорту серед німецьких школярів - легка атлетика, теніс, футбол, плавання, хокей, велоспорт, альпінізм. На кампусах шкіл обладнали тренажерні зали, спортивні майданчики, басейни та ігрові поля.

Проживання

Іноземні школярі в Німеччині можуть обрати проживання в резиденції або в приймаючій сім'ї. Найчастіше учні обирають перше, щоб жити поруч з навчальними будівлями і більше спілкуватися з однолітками.

Учні молодших та середніх класів розташовуються в кімнатах на 2-4 особи, старшокласники зазвичай живуть по 1-2 людини. Санвузли знаходяться в кімнатах або на поверсі. У кожній резиденції обладнані кімнати відпочинку, кухні, місця для домашніх занять.

Більшість шкіл розташовуються в екологічно чистих районах в оточенні парків або лісових зон. Розвинена транспортна інфраструктура Німеччини дозволяє легко пересуватися по країні і без праці добиратися до найближчих великих міст або аеропортів.

Перспективи

В першу чергу навчання в німецькій школі необхідне для вступу до вузів Німеччини. Найпопулярніші університети в країні - Ludwig-Maximilians-Universität München, Technische Universität München, Universität Heidelberg і Humboldt-Universität zu Berlin. Вони входять в топ-20 кращих європейських вузів (Times Higher Education Ranking, 2019).

Вартість

Вартість навчання в школах Німеччини варіюється від € 30 000 до € 40 000 на рік. У цю суму входять заняття, проживання в резиденції, триразове харчування, доступ до позакласних занять. Додатково оплачуються реєстраційний збір, депозит за використання шкільного майна, оформлення візи, квитків і трансферу.

Як вступити в приватну школу в Німеччині

У німецькі школи найчастіше набирають іноземних учнів з 14 років. У цьому віці вони вже готові адаптуватися до нових умов і жити в резиденції. Окремі приватні школи приймають студентів з 10-12 років, але ведуть навчання на німецькій мові.

Готуватися до вступу в німецьку школу рекомендується мінімум за 1 рік до планованого зарахування. За цей час ви встигнете оцінити і при необхідності поліпшити рівень володіння мовою, підготувати дитину до вступних іспитів та самостійного життя.

Для вступу до школи Німеччини необхідні:

 • сертифікат, що підтверджує рівень німецької та англійської мов не нижче B1;
 • мотиваційний лист (не у всіх школах);
 • рекомендаційний лист від директора або викладача російської школи;
 • оцінки за останні два роки.
 • >

Найчастіше перед зарахуванням школярі проходять онлайн-співбесіду з представниками школи. Іноді пишуть внутрішній іспит - мовний або з математики. Конкретний список документів і вимог різниться в кожній федеральній землі і школі. Інформацію щодо необхідних документів і вступних випробувань ви можете отримати у наших фахівців по зарахуванню в школи Німеччини.

Допомога експертів

IQ Consultancy - офіційний представник приватних шкіл Німеччини. Для кожного клієнта ми індивідуально підбираємо школу з урахуванням інтересів, навичок і можливостей учня.

Наші фахівці спілкуються з представниками німецьких шкіл, приїжджають туди особисто, підтримують зв'язок з учнями, батьками та випускниками. Так ми отримуємо актуальну інформацію про навчальні заклади та завжди впевнені у власних рекомендаціях.

Ми допомагаємо:

 • обрати школу;
 • оцінити шанси на вступ;
 • підвищити рівень володіння мовою;
 • написати мотиваційний лист;
 • підготуватися до співбесіди;
 • оформити і перевести документи;
 • підготувати візи, купити квитки і організувати трансфер;
 • адаптуватися в школі після переїзду.

Ми відповідаємо на питання про повну загальну середню освіту в Німеччині, консультуємо за умовами зарахування та навчання, даємо докладну інформацію про школи. Телефонуйте або залишайте заявку на сайті - ми все розповімо по телефону або призначимо зручний час для особистої зустрічі.

Поступайте з нами
Ольга Волотовская
регіональний директор
eduABROAD - Обучение за рубежом: новости рынка, каталог компаний, события, аналитика